poniedziałek, 12 październik 2020 20:24

Nowe Piekuty. 67. rocznica śmierci mjr Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" [foto]

Ozonowanie Choinki

W niedzielę, 11 października obchodziliśmy 67. rocznicę śmierci dowódcy podziemia niepodległościowego Majora Kazimierza Kamieńskiego "Huzara".

Z tej okazji w dniu dzisiejszym (12.10) delegacje ze Szkoły Podstawowej im. Księdza Rocha Modzelewskiego oraz Urzędu Gminy w Nowych Piekutach złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej. Na zakończenie została odmówiona modlitwa.

Major Kazimierz Kamieński „Huzar” był dowódcą partyzantki niepodległościowej, jednym z najdłużej walczących żołnierzy podziemia. 11 października 1953 roku został stracony w więzieniu karno-śledczym w Białymstoku, po skazaniu go w pokazowym procesie w Łapach. Miejsce jego pochówku jest nieznane. Zrehabilitowany w latach 90. ubiegłego wieku (wyrok został sądownie unieważniony), w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. 11 października 1953 r. w więzieniu w Białymstoku ubeccy oprawcy zamordowali mjr Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”. Został oskarżony o „współpracę z hitlerowcami” i skazany na sześciokrotną karę śmierci.

(info/foto: UG w Nowych Piekutach)

Dział: Nowe Piekuty